Hypnopôrod a starí rodičia

Je úplne normálne, že ste mali zvláštne pocity, keď ste počuli slovo hypnopôrod. Boli ste v tom, že pôrod je traumatizujúci a ako len toto hlúpe slovíčko môže pomôcť vášmu dieťaťu prežiť pozitívny pôrod? Je to úplne prirodzené. Keď budete čítať tento dokument, dozviete sa viac o hypnopôrode a uvedomíte si, že je to naozaj možné – pomôcť vášmu dieťaťu mať z pôrodu krásny a silný zážitok.

Čo je to vlastne Hypnopôrod?

Je to plnohodnotná predpôrodná príprava, počas ktorej sa budúci rodičia dozvedia:

  • Čo sa deje počas pôrodu
  • Skvelé dýchacie techniky, ktoré pomôžu budúcej mamičke zostať počas pôrodu pokojnou
  • Relaxačné techniky
  • Pôrodné pozície
  • A ako nechať odísť strach z pôrodu

 

Vynašla to žena v Amerike, ktorá neverila, že pôrod musí byť iba zlá a bolestivá skúsenosť. Spolupracovala s pôrodnými profesionálmi a hypnoterapistami a na svete bol Hypnopôrod.

Tak ako to vlastne funguje?

1) Maternica je sval, ak je uvoľnený, tak pracuje hladko.

Môžete si to ľahko vyskúšať – zovrite päsť tak silno, ako len dokážete a pokiaľ je pevno zovretá pokúste sa pohnúť prstami. Je to nepríjemné? Teraz uvoľnite vaše prsty a pohnite nimi. Je to lepšie?

To je podstata Hypnopôrodu! Uvoľnené svaly pracujú hladko.

Takže budúci rodičia sa učia, ako sa uvoľniť a relaxovať počúvaním CD a precvičovať cvičenia každý deň.

2) Ak má telo pracovať hladko a efektívne, potrebuje počas pôrodu veľký prísun kyslíka. Dýchanie, ktoré sa učí na kurzoch Hypnopôrodu zabezpečí, že budúca mamička má dostatok kyslíka, ktorý potrebuje na to, aby zostala uvoľnená. Pôrodné asistentky zbožňujú Hypnopôrodné dýchanie.

3) Počas pôrodu sa v tele uvoľňuje veľa užitočných hormónov, z ktorých najužitočnejšie sú oxytocín a endorfíny.
Endorfíny sú prírodné anestetiká a niektorí uznávaní vedci veria, že endorfíny sú silnejšie a účinnejšie ako samotné morfium. Endorfíny sú uvoľňované mnohými spôsobmi, ktoré sa budúci rodičia sa naučia na kurze.

Oxytocín zas pomáha budúcim mamičkám, aby boli uvoľnené a aby kontrakcie boli jemné, účinné a v mnohých prípadoch bezbolestné. Tieto hormóny sú teda neuveriteľne užitočné pri pôrode a umožňujú jeho jednoduchší priebeh.

Naopak, adrenalín, ktorý sa uvoľňuje vtedy, keď sa bojíme a sme napätý, potláča tieto dobré hormóny a necháva mamičku porodiť svoje ieťatko vo veľmi ťažkej situácií.

Prostredníctvom relaxácie a odstránenia strachu z pôrodu zabránime budúcej mamičke návalu adrenalínu, vďaka čomu sa môže spoliehať na pozitívne hormóny zabezpečujúce ľahší a pohodlnejší pôrod.

Ako môžete pomôcť Vy?

Ako rodičia budúcich rodičov chcete, samozrejme, zabezpečiť, aby bol pôrod príjemná skúsenosť. Ako k tomu môžete prispieť?

  • Podporujte budúcu mamičku a budúceho otecka v ich rozhodnutiach a rozprávajte pozitívne o ich nadchádzajúcom pôrode. Pomôžete tak zaistiť, aby sa budúca mamička nebála a nemala v tele počas pôrodu adrenalín.
  • Pripomínajte im, akí úžasní rodičia z nich budú.
  • Ponúknite budúcej mamičke pomoc s dýchacími cvičeniami a relaxáciami.
  • Dajte im všetku vašu lásku a podporu.