Vaša Intuícia – Vaša Vnútorná Múdrosť

„Intuitívna myseľ je posvätný dar, zatiaľ čo racionálna myseľ je jej verný sluha. Vytvorili sme si spoločnosť, ktorá si váži sluhu a zabudli sme na samotný dar.“

Albert Einstein

 

Predstavte si, že ste otvorená myšlienke zažiť extatický pôrod. Ale ako začať? Ako sa možno dobre pripraviť na extatický pôrod?

Kde by ste chceli porodiť? Čo sa vlastne deje pri pôrode? Čo by ste chceli mať počas pôrodu pri sebe? Kto by tam mal byť?

Otázok je mnoho …

Niektoré ženy nevedia prísť na to, ako zosúladiť to, čo je k dispozícií s tým, čo chcú a čo budú cítiť po tom extatickom pôrode. Preto často krát zdvihnú ruky do vzduchu a urobia nejaké tradičné rozhodnutie na základe toho, čo im odporučí väčšina ľudí.

Väčšinou argumentujú tým, že sa dozvedeli alebo dočítali o tom, že ženy v dnešnej dobe veľmi vymýšľajú a pod vplyvom hormónov nie sú pri zmysloch. Pozor! Nikdy tehotnej žene nehovorte, že jej šibe alebo je plná všelijakých hormónov a nie je to ani ona! Verte mi, že to je ona a v skutočnosti ide o jej pravdivejšie ja. Žena sa totiž tehotenstvom a pôrodom mení, ide hlbšie do seba, viacej počúva svoju intuíciu a svoju múdrosť. Veď aj žena, ktorá sa možno trochu odovzdane rozhodne pre tradičnú voľbu, dúfa, že to bude pre ňu to najlepšie.

Iná žena zase príde sebavedome v opätkoch, vybojuje si svoje práva a chce všetko, čo pre seba považuje za dôležité. Chce byť svojim vlastným advokátom a je odhodlaná bojovať za svoje práva, no zabudne na to, že ona sama nebude schopná toto všetko pri pôrode zabezpečovať. Predtým sa však cíti byť silná a je veľmi dobré, že má konkrétnu predstavu o tom, čo chce. No, keď už príde k samotnému pôrodu, bude sa musieť koncentrovať len na seba, na svoje dieťatko a uvoľniť sa, aby mohol z tela vyplaviť adrenalín. Týmto aktívnejším prístupom možno dosiahnuť lepšie výsledky ako v prípade prvého scenára. Napriek tomu ani táto cesta nevyzerá celkom najlepšie alebo extaticky…

Tretia a najlepšia možnosť hovorí o spojení sa so svojou vnútornou múdrosťou – našou intuíciou a dovoliť jej, nech nás vedie.

Dokonca znie aj oveľa jednoduchšie ako tie predchádzajúce.

Mnohí z nás asi vyrastali v tom vedomí, že múdrosť je v prvom rade mentálna zručnosť, niečo ako inteligencia v kombinácii s určitými skúsenosťami.

Naša vnútorná múdrosť však nie je racionálna záležitosť.

Kľúčom k tomu, aby sme vstúpili do našej vnútornej múdrosti, je práve spojenie sa so svojim vlastným telom, nie mysľou. Naše telo má múdrosť, ktorá je komplexom našej mentálnej a racionálnej múdrosti, našich skúsenosti, ako aj múdrosti našich predkov.

Každá skúsenosť, ktorú ste kedy zažili, každá časť vášho bytia je zapísaná do všetkého, čo je vo vašich bunkách, vo vašom DNA.

Táto skutočnosť je nesmierne dôležitá, pretože spôsobuje, že sme každý svojím spôsobom úplne jedinečný. Nikdy nikto nechodil vo vašich topánkach a nikto nemá takú istú minulosť ako vy. Nikto nemá rovnaké nádeje, sny, strachy ani myšlienky.

Nikto vám nepovie, ako máte porodiť vaše dieťatko, prípadne ktoré možnosti sú pre vás zaručene správne. Nie sú žiadne správne možnosti, sú len možnosti, ktoré si práve zvolíte.

Vaša vnútorná múdrosť – intuícia je prvým krokom ako zažiť extatický pôrod. 

Dáva vám silu – naviguje vás počas Vášho rozhodovania, kde chcete rodiť, koho chcete mať pri sebe počas vašej pôrodnej skúsenosti a počas materstva takým spôsobom, aby ste sa cítili naozaj dobre.
Jeden zo spôsobov, ako vstúpiť do vašej vnútornej múdrosti, vedie cez venovanie pozornosti svojim pocitom. Pocity sú jazykom tela. Sú to práve pocity, ktoré vás budú viesť každým štádiom pôrodu vášho dieťatka, budú vás nútiť pohybovať sa a stónovať takým spôsobom, ktorý bude pre vás tým najlepším. Pocity predstavujú kľúč k odovzdaniu sa vašej vnútornej ženskej múdrosti.

Vyskúšajte si nasledujúce cvičenie:
Na chvíľu sa zastavte! Zavrite oči a nadýchnite sa! Predstavte si vaše telo a precíťte ho zvnútra. Uvedomte si každý pocit, ktorý pri tom máte! Na pár sekúnd pomaly dýchajte a preciťujte ho! Pomaly presúvajte vašu pozornosť smerom od špičiek na nohách až k temenu hlavy!

Priebeh cvičenia môžu sprevádzať aj fyzické pocity, napríklad stuhnutie svalov – Vaše telo vám hovorí, aby ste sa natiahli, plný močový mechúr – choďte na toaletu Môžete mať aj emocionálne pocity, napríklad príjemný pocit vo vašom bruchu – to znamená, že vnútorný súlad. Ak pociťujete úzkosť, vtedy sa pohybujte opatrne. Skrátka, pocity sú cestou vášho tela, ktoré s vami komunikuje.

Tieto znalosti sú pre vás dostupné v každej chvíli, v každom momente!